среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy sztachetki te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało wprawnym ślipiem z trudem je odróżnić.

Wprawdzie kamienie ogrodzenie te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało fachowym ślepiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, banalnej obróbce i stosunkowo niskiej zapłacie. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najłatwiej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia bądź od razu obrabia, układa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przesyła do miejsca budowy ogrodzenie plastikowe na plot i bramę ogrodzeniowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak złączony spoiwem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Prócz podstawy zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień kamieni na ogrodzenia plastikowe z Kluczborka na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa, przybierają one wówczas różne kolory czerwieni, brązu i zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak sporych złóż kroi się najogromniejsze bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie wolno też siekać na sześciany o proporcjonalnych kształtach, stosowane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno także je dzielić przy asyście specjalistycznych klinów a także dłut na małe, nierównych kształtów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety plastykowe wykorzystuje się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe z nagromadzonych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować promowane na sztachetki Winylowe na plot i bramę ogrodzeniowa. Nadają się jednak głównie do stosowania wewnątrz, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu skweru a także własnych zamiłowań forma kamiennych płyt może być przeróżny – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto skróconych prostokątów lub kwadratów. Murki a także plotki plastikowe na ogrodzenie i bramę sztachetowa tworzy się z głazów różnorakiego układu, zestawionych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje spośród kawałków o niesymetrycznych konturach, trzeba je odpowiednio zestawiać tzn. tak, żeby postać każdego następnego integrował się z uprzednim. Żeby takie płot było stabilne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe wyrwy w środku można wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenia z Winylu z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły lub pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur błyskawicznie niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Łatwo obrastają też mchem oraz wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań czy też rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy skrobać kurzu z powierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Sprofilowane fabryki pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego mycia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak reflektujemy, by kamienie na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий