понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe sztachety alias po prostu żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Płoty roślinne najczęściej pełnia role ogrodzenia, tymczasem nierzadko służą również za ozdobę. W większości wypadków takie sztachety PCV buduje się w słonecznych położeniach, w których szybko wzrastają i mocno się zagęszczają. Mnóstwo czaru maja także takie rosnące ploty, jakie wiodą przez cieniste zakątki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z transparentna tu i ówdzie plątanina gałązek albo kwiatami konstruują przyciągające spojrzenie obrazy, zaś ożywcza wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , sprawia że nawet mały spacer w pobliżu takiego płotu uspokaja a także rozluźnia.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, wypada uwzględnić funkcje takiego ogrodzenia, warunki które przeważają w skwerze, również nasze upodobania oraz czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o naturalnym pokroju samodzielnie rosną, często także ekspansywnie rozkwitają, tymczasem chcą również sporo przestrzeni. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane żywe sztachety Winylowe zdołają być niezwykle wysmukłe, lecz powinno się je cyklicznie przycinać oraz raczej nie kwitną. Nie bez znaczenia są również koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest zatem nad czym się myśleć, albowiem takie plot konstruuje się na lata, czasami nawet na pokolenia.


Najczęściej wystarczający jest rosnący parkan o wielkości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr pospolity, niezmiernie popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on mnóstwo walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio znosi susze,
•szybko wzrasta,
•regularnie podcinany pięknie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego witek stanowi niedostępny dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr możemy zamienić z irga lśniąca - jesienią pięknie się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się przydatnymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją formować wyłącznie od strony widocznej, a cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Niezwykle wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztacheta plastykowe stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zacienia pobliskie budynki i ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny sadzimy wokół krawędzi posesji. O ile mamy wiele miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy żeby nasze żywe plot było bardzo wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze gdy rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий