пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało co dobrze nie zaznaczy krawędzi trawnika czy tez kwiatów jak niskie żywe sztachety.

Niezmiernie duże, bo prawie dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do pokonania , a w razie potrzeby zasłania pobliskie domy a także ulice. Aby otworzyć taki plot rośliny sadzimy wokół krawędzi posesji. Jeśli mamy dosyć miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzeszki. Jeśli chcemy aby nasze zielone plot było niezwykle wysokie a zarazem wąskie to w zacienionym miejscu wolno je ukształtować z brzostu powszechnego, grabu pospolitego czy tez klonu. Pamiętajmy także, że jak rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie trudne.

Nic dobrze nie podkreśli linii trawnika czy tez rabaty jak małe żywe plot.

W cieniu, gdzie podobnie trawnik, jak i rośliny kwiatowe często nie chcą satysfakcjonująco wzrastać w wyznaczonych miejscach, niewielkie drzewa umieją utrzymać zielone bogactwo w ryzach bądź zastawią gołe place gleby. Ślicznie przycięty miniaturowy żywopłot sam zresztą robi za ozdobę ogrodu. Na zielone ogrodzenia Poznań nadaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Na wiosnę jedynie ogrodzenia kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, jakich się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, ale przecież w ciemnych katach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią zaś przystrajają je zgrabne jabłuszka, które wolno przerobić na konfitury.

Niewysokie albo wysokie zielone ogrodzenia można pozyskać z gatunków iglastych.

Niestety, rośliny z tej klasy często są znacznie bardziej kosztowne niż krzewy liściaste. Spośród nich najlepiej akceptuje miejsce zacienione cis pospolity. Najczęściej szeroko się rozrasta oraz należny go przycinać, lecz jego mutacje Cis jest dozwolone pościć pojedynczo.Będzie szybko kiełkował tudzież uchroni kolumnowy zarys.

Jeśli wasz zakątek jest dosyć zacieniony, warto aby roślinny palisada rozświetlić kolorowymi zmazami. Poniektórego spośród cienioznośnych gatunków maja odmiany o złotawych ewentualnie pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr normalny Aureum i dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne odcienie są w najwyższym stopniu czytelnego w słońcu, jednakowoż nawet w chłodzie listowie pozostają wystarczająco jasne, nieomal oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий